Semínkovna

Co je to semínkovna

Zřejmě každý ví, co je to knihovna. Vypůjčíte si knihu a po přečtení ji zase vrátíte. Semínkovna je založena na stejném principu, ale místo knihy si vypůjčíte semínka. Výpůjční doba je samozřejmě delší než u knih, a to kvůli vegetační době rostlin. Je to vlastně krabice s pytlíčky různých semínek zeleniny, luštěnin, květin a bylinek, které jsou volně k dispozici pěstitelům. Semínkovny slouží všem, kdo si pěstují sami své osivo starých či krajových odrůd a rádi by jej poskytli dalším nadšeným zahrádkářům nebo je vyměnili za jiné druhy. Osivo je k dispozici zdarma, mělo by být výhradně v bio kvalitě, tedy nemořené, z chemicky neošetřených rostlin a ne z tzv. F1 hybridních rostlin. Celá iniciativa je založena na dobrovolnosti a vzájemné důvěře všech zúčastněných. Zájemce o semínka na sebe bere zároveň závazek navrácení části vypěstovaných semínek zpět do semínkovny, aby bylo co nabízet i v dalších sezónách.

 

Pravidla semínkovny DDM Pastelka 

 1. Pečlivě si promyslete, o která semena máte zájem a zda jste schopni je skutečně využít. Pamatujte na další zájemce.
 2. Vyberte si až 3 sáčky semínek, o které máte zájem. Jeden sáček obsahuje podle druhu 10-20 semínek (počet kusů v sáčku není určený, závisí na možnostech, odrůdě).
 3. Semínka pečlivě zasejte, s láskou se o ně starejte, ve správný čas rostlinky skliďte a semínka uchovejte.
 4. Po sklizni přebytky semínek (zapůjčených či vlastních) vložte do sáčků a odneste zpět do semínkovny.
 5. Použijte sáček (papírový nebo igelitový), na sáček napište název odrůdy, místo a rok sklizně. Sáček složte tak, aby semena nevypadávala.
 6. Darujete-li větší množství semen, můžete použít více sáčků najednou.
 7. Nezapomeňte, že semena musí být v bio kvalitě (ze zdravých, vyzrálých rostlin), tj. nemořené, z chemicky neošetřených plodin.
 8. Za kvalitu osiva a správný popis odrůdy odpovídá v plné míře vkladatel!
 9. U semen dýní, cuket apod. a jiných cizoprašných druhů napište, zda byly rostliny volně či ručně opylené, tak aby nedošlo k nechtěnému křížení.
 10. Když se semenaření nezadaří, nevadí, vkládat můžete jakékoliv osivo splňující pravidla semínkovny. Nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě. Každý dar je vítaný!
 11. Nezapomeňte vždy zapsat do sešitu, která semínka si berete nebo dáváte!

                                                                               

Děkujeme, že tato pravidla respektujete!

Semínkovna DDM Pastelka je k dispozici po předchozí domluvě každý všední den.

K domlouvání termínu návštěvy kontaktujte mob. 702 232 453.

 

  

Více informací na seminkovny.com.